Jump to navigation
Jump to search
m (footer nav link) |
(Added Orange Box controls.) |
||
Line 1: | Line 1: | ||
{{Header Nav|game=Team Fortress 2}} | {{Header Nav|game=Team Fortress 2}} | ||
{| {{ | {|{{controlstable}} | ||
! | !Action | ||
!PC | |||
!Xbox 360 | |||
!PlayStation 3 | |||
|- | |- | ||
|{{desc}} Move/Strafe | |||
| | |{{kbd|W}}<br>{{kbd|A}} {{kbd|S}} {{kbd|D}} | ||
|{{xbox|neutral|lstick}} | |||
|{{psx|neutral|lstick}} | |||
|- | |- | ||
|{{desc}} Look/Turn | |||
| | |{{mouse}} | ||
|{{xbox|neutral|rstick}} | |||
|{{psx|neutral|rstick}} | |||
|- | |- | ||
|{{desc}} Jump | |||
| | |{{kbd|Space}} | ||
|{{xbox|A}} | |||
|{{psx|x}} | |||
|- | |- | ||
|{{desc}} Crouch | |||
|{{kbd|LCtrl}} | |||
|{{xbox|L}} | |||
|{{psx|l3}} | |||
|- | |- | ||
|{{desc}} Walk | |||
|{{kbd|LAlt}} | |||
|{{n/a}} | |||
|{{n/a}} | |||
|- | |- | ||
|{{desc}} Primary Attack | |||
| | |{{mouse|l}} | ||
|{{xbox|RT}} | |||
|{{psx|r2}} | |||
|- | |- | ||
|{{desc}} Secondary Attack | |||
| | |{{mouse|r}} | ||
|{{xbox|LT}} | |||
|{{psx|l2}} | |||
|- | |- | ||
|{{desc}} Primary Weapon | |||
| | |{{kbd|1}} | ||
|{{xbox|up|dpad}} | |||
|{{psx|up|dpad}} | |||
|- | |- | ||
|{{desc}} Secondary Weapon | |||
| | |{{kbd|2}} | ||
|{{xbox|right|dpad}} | |||
|{{psx|right|dpad}} | |||
|- | |- | ||
|{{desc}} Melee Weapon | |||
| | |{{kbd|3}} | ||
|{{xbox|down|dpad}} | |||
|{{psx|down|dpad}} | |||
|- | |- | ||
|{{desc}} Special Weapon | |||
| | |{{kbd|4}} | ||
|{{xbox|left|dpad}} | |||
|{{psx|left|dpad}} | |||
|- | |- | ||
|{{desc}} Previous Weapon | |||
| | |{{mouse|wheelup}} | ||
|{{xbox|LB}} | |||
|{{psx|l1}} | |||
|- | |- | ||
|{{desc}} Next Weapon | |||
| | |{{mouse|wheeldown}} | ||
|{{xbox|RB}} | |||
|{{psx|r1}} | |||
|- | |- | ||
|{{desc}} Reload | |||
| | |{{kbd|R}} | ||
|{{xbox|B}} | |||
|{{psx|c}} | |||
|- | |- | ||
|{{desc}} Taunt | |||
| | |{{kbd|G}} | ||
|{{xbox|X}} | |||
|{{psx|s}} | |||
|- | |- | ||
|{{desc}} Call for Medic | |||
| | |{{kbd|M}} | ||
|{{xbox|R}} | |||
|{{psx|r3}} | |||
|- | |- | ||
|{{desc}} Choose Class | |||
| | |{{kbd|,}} | ||
|{{xbox|Back}} | |||
|{{psx|select}} | |||
|- | |- | ||
|{{desc}} Show Scoreboard | |||
| | |{{kbd|Tab}} | ||
|{{xbox|Y}} | |||
|{{psx|t}} | |||
|- | |||
|{{desc}} Pause | |||
|{{kbd|Esc}} | |||
|{{xbox|Start}} | |||
|{{psx|start}} | |||
|} | |} | ||
{{Footer Nav|game=Team Fortress 2|nextpage=Modes}} | {{Footer Nav|game=Team Fortress 2|nextpage=Modes}} |