Jump to navigation
Jump to search
(ps3 added) |
(restored table layout) |
||
Line 1: | Line 1: | ||
{{Header Nav|game=Call of Duty: Modern Warfare 2}} | {{Header Nav|game=Call of Duty: Modern Warfare 2}} | ||
{{ | {{needcontrols|PlayStation 3}} | ||
{{needcontrols|Windows}} | |||
{|{{prettytable|text center=1}} | |||
! Windows | |||
{{ | ! PlayStation 3 | ||
| | ! Xbox 360 | ||
! Action | |||
|- | |||
| {{mouse|l}} | |||
|{{psx|R1}} | |||
|{{xbox|RT}} | |||
|Attack | |||
|- | |||
| {{kbd|W}}{{kbd|A}}{{kbd|S}}{{kbd|D}} | |||
|{{psx|Neutral|Lstick}} | |||
|{{xbox|Neutral|Lstick}} | |||
|Movement | |||
|- | |||
| {{mouse}} | |||
|{{psx|Neutral|Rstick}} | |||
|{{xbox|Neutral|Rstick}} | |||
|Look | |||
|- | |||
| {{kbd|Space}} | |||
| | |{{psx|X}} | ||
|{{xbox|A}} | |||
|Stand/Jump | |||
|- | |||
| {{kbd|C}} | |||
|{{psx|C}} | |||
|{{xbox|B}} | |||
|Crouch | |||
|- | |||
| {{kbd|Ctrl}} | |||
|{{psx|C|Hold}} | |||
|{{xbox|B|Hold}} | |||
|Prone | |||
|- | |||
| {{mouse|r}} | |||
|{{psx|L1}} | |||
|{{xbox|LT}} | |||
|Aim Down Sights | |||
|- | |||
| {{kbd|E}} | |||
| | |{{psx|R3}} | ||
|{{xbox|R}} | |||
|Melee Attack | |||
|- | |||
| {{kbd|1}}{{kbd|2}} | |||
|{{psx|T}} | |||
|{{xbox|Y}} | |||
|Switch Weapons | |||
|- | |||
| {{kbd|Shift}} | |||
|{{psx|L3}} | |||
|{{xbox|L}} | |||
|Sprint/Steady Scope | |||
|- | |||
| {{mouse|m}}, {{kbd|G}} | |||
|{{psx|R2}} | |||
|{{xbox|RB}} | |||
|Throw Frag/Throw Back Grenade | |||
|- | |||
| {{kbd|Q}} | |||
|{{psx|L2}} | |||
|{{xbox|LB}} | |||
|Throw Special Grenade | |||
|- | |||
| | |||
|{{psx|Neutral|Dpad}} | |||
|{{xbox|Neutral|Dpad}} | |||
|Inventory | |||
|- | |||
| {{kbd|R}} | |||
|{{psx|S}} | |||
|{{xbox|X}} | |||
|Reload | |||
|- | |||
| {{kbd|F}} | |||
|{{psx|S|Hold}} | |||
|{{Xbox|X|Hold}} | |||
|Use | |||
|- | |||
| | |||
|{{psx|Start}} | |||
|{{Xbox|Start}} | |||
|Show Objectives | |||
|- | |||
| {{kbd|Tab}} | |||
|{{psx|Start}} | |||
|{{Xbox|Back}} | |||
|Show Score | |||
|} | |||
{{Footer Nav|game=Call of Duty: Modern Warfare 2|prevpage=Getting Started|nextpage=HUD}} | {{Footer Nav|game=Call of Duty: Modern Warfare 2|prevpage=Getting Started|nextpage=HUD}} |