Jump to navigation
Jump to search
(add 2 monster) |
(addin some more Monster.) |
||
Line 7: | Line 7: | ||
|- | |- | ||
|style="text-align:center" | [[Image:Ultima_VII_-_Acid_Slug.png]] || style="vertical-align:middle"| Acid Slug || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 15 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 6 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 1 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 12 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 3 | |style="text-align:center" | [[Image:Ultima_VII_-_Acid_Slug.png]] || style="vertical-align:middle"| Acid Slug || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 15 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 6 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 1 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 12 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 3 | ||
|- | |||
|style="text-align:center" | Pic || style="vertical-align:middle"| Batlin || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 28 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 26 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 30 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 24 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 28 | |||
|- | |||
|style="text-align:center" | Pic || style="vertical-align:middle"| Bear || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 18 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 15 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 1 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 12 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 10 | |||
|- | |||
|style="text-align:center" | Pic || style="vertical-align:middle"| Boar || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 9 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 9 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 3 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 5 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 4 | |||
|- | |||
|style="text-align:center" | Pic || style="vertical-align:middle"| Corpser || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 13 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 2 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 1 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 10 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 4 | |||
|- | |||
|style="text-align:center" | Pic || style="vertical-align:middle"| Dark Monk || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 12 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 8 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 14 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 9 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 10 | |||
|- | |||
|style="text-align:center" | Pic || style="vertical-align:middle"| Ghost || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 11 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 12 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 14 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 11 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 3 | |||
|- | |||
|style="text-align:center" | Pic || style="vertical-align:middle"| Goblin King Pomdirgun || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 12 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 14 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 27 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 18 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | ? | |||
|- | |||
|style="text-align:center" | Pic || style="vertical-align:middle"| Gwani || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 10 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 13 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 16 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 9 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 6 | |||
|- | |||
|style="text-align:center" | Pic || style="vertical-align:middle"| Ice Troll || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 23 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 7 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 2 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 15 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 12 | |||
|- | |||
|style="text-align:center" | Pic || style="vertical-align:middle"| Jester || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 7 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 4 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 7 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 4 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | ? | |||
|- | |||
|style="text-align:center" | Pic || style="vertical-align:middle"| Magic Gremlin || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 6 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 14 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 5 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 10 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 7 | |||
|- | |||
|style="text-align:center" | Pic || style="vertical-align:middle"| Mummy || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 15 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 0 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 0 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 12 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 8 | |||
|- | |- | ||
|style="text-align:center" | [[Image:Ultima_VII_-_SI_-_Naga.png]] || style="vertical-align:middle"| Naga || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 15 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 12 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 1 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 7 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 9 | |style="text-align:center" | [[Image:Ultima_VII_-_SI_-_Naga.png]] || style="vertical-align:middle"| Naga || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 15 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 12 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 1 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 7 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 9 | ||
|- | |||
|style="text-align:center" | Pic || style="vertical-align:middle"| Penguin || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 6 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 8 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 2 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 6 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 6 | |||
|- | |||
|style="text-align:center" | Pic || style="vertical-align:middle"| Wildman || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 10 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 8 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 1 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 5 || style="text-align:center; vertical-align:middle" | 12 | |||
|} | |} | ||
==Animal== | ==Animal== | ||
{{Footer Nav|game=Ultima VII Part Two: Serpent Isle|prevpage=Spells and Reagents|nextpage=}} | {{Footer Nav|game=Ultima VII Part Two: Serpent Isle|prevpage=Spells and Reagents|nextpage=}} |