Jump to navigation
Jump to search
no edit summary
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 2: | Line 2: | ||
=== === | === === | ||
{|{{controlstable}} | {|{{controlstable}} | ||
!Nintendo 64 | !Nintendo 64 | ||
!Nintendo GameCube | !Nintendo GameCube | ||
!Wii | !Wii | ||
!Nintendo Switch | |||
!Single Joy-Con | |||
!Keyboard & Mouse | |||
!Action | |||
|- | |- | ||
|{{ | |{{n64|a}} | ||
|{{gc|a}} | |||
|{{wii|a}} | |||
|{{switch|B}} | |{{switch|B}} | ||
|{{switch|Bottom}} | |{{switch|Bottom}} | ||
|{{kbd|Space}} | |{{kbd|Space}} | ||
|{{ | |{{desc}} Jump | ||
|- | |- | ||
|{{n64|b}} | |{{n64|b}} | ||
|{{gc|b}} | |{{gc|b}} | ||
|{{wii|shake|remote}} | |{{wii|shake|remote}} | ||
|{{switch|Y}} | |{{switch|Y}} | ||
|{{switch|Left}} | |{{switch|Left}} | ||
|{{kbd|F}} | |{{kbd|F}} | ||
|{{desc}} Attack | |||
|- | |||
|{{n64|b}} | |{{n64|b}} | ||
|{{gc|b}} | |{{gc|b}} | ||
|{{wii|a}} | |{{wii|a}} | ||
|{{switch|Y}} | |||
|{{switch|Left}} | |||
|{{kbd|E}} | |||
|{{desc}} Interact | |||
|- | |- | ||
|{{ | |{{n64|up|c}} | ||
|{{gc|y}} | |||
|{{wii|up|dpad}} | |||
|{{switch|X}} | |{{switch|X}} | ||
|{{switch|Top}} | |{{switch|Top}} | ||
|{{mouse|m}} | |{{mouse|m}} | ||
|{{ | |{{desc}} First-Person View | ||
|- | |- | ||
|{{n64|down|c}} | |{{n64|down|c}} | ||
|{{gc|x}} | |{{gc|x}} | ||
|{{wii|down|dpad}} | |{{wii|down|dpad}} | ||
|{{switch|A}} | |||
|{{switch|Right}} | |||
|{{kbd|R}} | |||
|{{desc}} Spin | |||
|- | |- | ||
|{{n64|left|c}} | |{{n64|left|c}} | ||
|{{gc|left|cstick}} | |{{gc|left|cstick}} | ||
|{{wii|left|dpad}} | |{{wii|left|dpad}} | ||
| | | | ||
| | | | ||
|{{kbd|}} | |||
|{{desc}} Look Left | |||
|- | |||
|{{n64|right|c}} | |{{n64|right|c}} | ||
|{{gc|right|cstick}} | |{{gc|right|cstick}} | ||
|{{wii|right|dpad}} | |{{wii|right|dpad}} | ||
| | |||
| | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{desc}} Look Right | |||
|- | |- | ||
|{{ | |{{n64|z}} | ||
|{{gc|l}} | |||
|{{wii|z}} | |||
|{{switch|ZL}} | |{{switch|ZL}} | ||
|{{switch|SL}} | |{{switch|SL}} | ||
|{{kbd|LCtrl}} | |{{kbd|LCtrl}} | ||
|{{ | |{{desc}} Crouch | ||
|- | |- | ||
|{{n64|r}} | |{{n64|r}} | ||
|{{gc|r}} | |{{gc|r}} | ||
|{{wii|c}} | |{{wii|c}} | ||
|{{switch|L}}/{{switch|R}} | |||
|{{switch|SR}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{desc}} Reset Camera | |||
|- | |- | ||
|{{ | |{{n64|l}} | ||
|{{gc|z}} | |||
|{{wii|minus}} | |||
|{{switch|Minus}} | |{{switch|Minus}} | ||
|{{switch|Minus}} | |{{switch|Minus}} | ||
|{{kbd|Tab}} | |{{kbd|Tab}} | ||
|{{ | |{{desc}} Map | ||
|- | |- | ||
|{{ | |{{n64|z}} | ||
|{{gc|r}} | |||
|{{wii|b}} | |||
|{{switch|ZR}} | |{{switch|ZR}} | ||
|{{switch|SR}} | |{{switch|SR}} | ||
|{{mouse|l}} | |{{mouse|l}} | ||
|{{n64| | |{{desc}} Fire | ||
|- | |||
|{{n64|r}} | |||
|{{gc|r}} | |{{gc|r}} | ||
| | | | ||
|{{switch|R}} | |{{switch|R}} | ||
|{{switch|SR}} | |{{switch|SR}} | ||
|{{mouse|r}} | |{{mouse|r}} | ||
|{{n64| | |{{desc}} Aim | ||
|- | |||
|{{n64|z}} | |||
|{{gc|r}} | |{{gc|r}} | ||
| | | | ||
|{{switch|ZR}} | |{{switch|ZR}} | ||
|{{switch|SR}} | |{{switch|SR}} | ||
|{{kbd|LShift}} | |{{kbd|LShift}} | ||
|{{desc}} Dash | |||
|{{desc}} | |||
|} | |} | ||
=== === | === === |