14,775
edits
(/* Category:Mega Man *) |
(/* Category:Ultima *) |
||
Line 368: | Line 368: | ||
== [[:Category:Ultima]] == | == [[:Category:Ultima]] == | ||
=== [[Ultima VII: The Black Gate]] === | |||
{|{{prettytable|notwide=1|text center=1}} | |||
! Old file !! Renamed file | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Acid Slug.png]] || [[File:U7_enemy_Acid Slug.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Alligator.png]] || [[File:U7_enemy_Alligator.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Bat.png]] || [[File:U7_enemy_Bat.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Bear.png]] || [[File:U7_enemy_Bear.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Boar.png]] || [[File:U7_enemy_Boar.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Cat.png]] || [[File:U7_enemy_Cat.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Chicken.png]] || [[File:U7_enemy_Chicken.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Corpser.png]] || [[File:U7_enemy_Corpser.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Cow.png]] || [[File:U7_enemy_Cow.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Cyclops.png]] || [[File:U7_enemy_Cyclops.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Deer.png]] || [[File:U7_enemy_Deer.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Dog.png]] || [[File:U7_enemy_Dog.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Fish.png]] || [[File:U7_enemy_Fish.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Fox.png]] || [[File:U7_enemy_Fox.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Gazer.png]] || [[File:U7_enemy_Gazer.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Ghosts.png]] || [[File:U7_enemy_Ghosts.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Harpy.png]] || [[File:U7_enemy_Harpy.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Headless.png]] || [[File:U7_enemy_Headless.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Insect.png]] || [[File:U7_enemy_Insect.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - SI - Naga.png]] || [[File:U7_enemy_Naga.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Parrot.png]] || [[File:U7_enemy_Parrot.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Rabbit.png]] || [[File:U7_enemy_Rabbit.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Rat.png]] || [[File:U7_enemy_Rat.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Reaper.png]] || [[File:U7_enemy_Reaper.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Scorpion.png]] || [[File:U7_enemy_Scorpion.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Sheep.png]] || [[File:U7_enemy_Sheep.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Skeleton.png]] || [[File:U7_enemy_Skeleton.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Slime.png]] || [[File:U7_enemy_Slime.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Snake.png]] || [[File:U7_enemy_Snake.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Spider.png]] || [[File:U7_enemy_Spider.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Tentacle - Green.png]] || [[File:U7_enemy_Tentacle - Green.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Troll.png]] || [[File:U7_enemy_Troll.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Undead.png]] || [[File:U7_enemy_Undead.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Wingless Gargoyle.png]] || [[File:U7_enemy_Wingless Gargoyle.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Wolf.png]] || [[File:U7_enemy_Wolf.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Abacus.png]] || [[File:U7_item_bag_Abacus.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Bed Roll.png]] || [[File:U7_item_bag_Bed Roll.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Decorative Sword.png]] || [[File:U7_item_bag_Decorative Sword.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Fishing Rod.png]] || [[File:U7_item_bag_Fishing Rod.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Gems.png]] || [[File:U7_item_val_Gems.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Gold Bars.png]] || [[File:U7_item_val_Gold Bars.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Gold Coins.png]] || [[File:U7_item_val_Gold Coins.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Gold Nuggets.png]] || [[File:U7_item_val_Gold Nuggets.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - SI - Hourglass of Fate.png]] || [[File:U7_item_bag_Hourglass of Fate.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Jewelry.png]] || [[File:U7_item_bag_Jewelry.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Lockpicks.png]] || [[File:U7_item_bag_Lockpicks.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Pocket Watch.png]] || [[File:U7_item_bag_Pocket Watch.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Powder Keg.png]] || [[File:U7_item_bag_Powder Keg.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Rudyoms Wand.png]] || [[File:U7_item_bag_Rudyoms Wand.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Sextants.png]] || [[File:U7_item_bag_Sextants.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Shears.png]] || [[File:U7_item_bag_Shears.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Tongs.png]] || [[File:U7_item_bag_Tongs.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Torch.png]] || [[File:U7_item_bag_Torch.png]] | |||
|- | |||
| [[File:U7 Rune of Sacrifice.png]] || [[File:U7_item_bag_Rune of Sacrifice.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Antique Armor.png]] || [[File:U7_item_armor_Antique Armor.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Buckler.png]] || [[File:U7_item_armor_Buckler.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Chain Armour.png]] || [[File:U7_item_armor_Chain Armour.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Chain Coif.png]] || [[File:U7_item_armor_Chain Coif.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Chain Leggings.png]] || [[File:U7_item_armor_Chain Leggings.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Crested Helm.png]] || [[File:U7_item_armor_Crested Helm.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Curved Heater.png]] || [[File:U7_item_armor_Curved Heater.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Gauntlets.png]] || [[File:U7_item_armor_Gauntlets.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Great Helm.png]] || [[File:U7_item_armor_Great Helm.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Kidney Belt.png]] || [[File:U7_item_armor_Kidney Belt.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Kite Shield.png]] || [[File:U7_item_armor_Kite Shield.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Leather Armour.png]] || [[File:U7_item_armor_Leather Armour.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Leather Boots.png]] || [[File:U7_item_armor_Leather Boots.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Leather Gloves.png]] || [[File:U7_item_armor_Leather Gloves.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Leather Helm.png]] || [[File:U7_item_armor_Leather Helm.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Leather Leggings.png]] || [[File:U7_item_armor_Leather Leggings.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Magic Armor.png]] || [[File:U7_item_armor_Magic Armor.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Magic Boots.png]] || [[File:U7_item_armor_Magic Boots.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Magic Gauntlets.png]] || [[File:U7_item_armor_Magic Gauntlets.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Magic Leggings.png]] || [[File:U7_item_armor_Magic Leggings.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Magic Shield.png]] || [[File:U7_item_armor_Magic Shield.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Plate Leggings.png]] || [[File:U7_item_armor_Plate Leggings.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Spiked Shield.png]] || [[File:U7_item_armor_Spiked Shield.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Swamp Boots.png]] || [[File:U7_item_armor_Swamp Boots.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Wooden Shield.png]] || [[File:U7_item_armor_Wooden Shield.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Meat.png]] || [[File:U7_item_food_Meat.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Mutton.png]] || [[File:U7_item_food_Mutton.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - SI - Pumpkin.png]] || [[File:U7_item_food_Pumpkin.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - SI - Black Potion.png]] || [[File:U7_item_potion_Black Potion.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Blue Potion.png]] || [[File:U7_item_potion_Blue Potion.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - SI - Green Potion.png]] || [[File:U7_item_potion_Green Potion.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - SI - Orange Potion.png]] || [[File:U7_item_potion_Orange Potion.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - SI - Purple Potion.png]] || [[File:U7_item_potion_Purple Potion.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - SI - Red Potion.png]] || [[File:U7_item_potion_Red Potion.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - SI - White Potion.png]] || [[File:U7_item_potion_White Potion.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - SI - Yellow Potion.png]] || [[File:U7_item_potion_Yellow Potion.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Black Pearl.png]] || [[File:U7_item_reagent_Black Pearl.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Bloodmoss.png]] || [[File:U7_item_reagent_Bloodmoss.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Garlic.png]] || [[File:U7_item_reagent_Garlic.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Ginseng.png]] || [[File:U7_item_reagent_Ginseng.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Mandrake Root.png]] || [[File:U7_item_reagent_Mandrake Root.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Nightshade.png]] || [[File:U7_item_reagent_Nightshade.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Spider Silk.png]] || [[File:U7_item_reagent_Spider Silk.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Sulfurous Ash.png]] || [[File:U7_item_reagent_Sulfurous Ash.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Arrows.png]] || [[File:U7_item_weapon_Arrows.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Blowgun.png]] || [[File:U7_item_weapon_Blowgun.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Bolts.png]] || [[File:U7_item_weapon_Bolts.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Boomerang.png]] || [[File:U7_item_weapon_Boomerang.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Bow.png]] || [[File:U7_item_weapon_Bow.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - SI - Burst Arrows.png]] || [[File:U7_item_weapon_Burst Arrows.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Club.png]] || [[File:U7_item_weapon_Club.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Crossbow.png]] || [[File:U7_item_weapon_Crossbow.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Dagger.png]] || [[File:U7_item_weapon_Dagger.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Glass Sword.png]] || [[File:U7_item_weapon_Glass Sword.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Golden Hammer.png]] || [[File:U7_item_weapon_Golden Hammer.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Halberd.png]] || [[File:U7_item_weapon_Halberd.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Hammer.png]] || [[File:U7_item_weapon_Hammer.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Hoe.png]] || [[File:U7_item_weapon_Hoe.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Juggernaut Hammer.png]] || [[File:U7_item_weapon_Juggernaut Hammer.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Lighting Wand.png]] || [[File:U7_item_weapon_Lighting Wand.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Mace.png]] || [[File:U7_item_weapon_Mace.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Magebane Sword.png]] || [[File:U7_item_weapon_Magebane Sword.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Magic Axe.png]] || [[File:U7_item_weapon_Magic Axe.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Magic Bolts.png]] || [[File:U7_item_weapon_Magic Bolts.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - SI - Magic Bow.png]] || [[File:U7_item_weapon_Magic Bow.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Magic Sling.png]] || [[File:U7_item_weapon_Magic Sling.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Magicians Wand.png]] || [[File:U7_item_weapon_Magicians Wand.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Morning Star.png]] || [[File:U7_item_weapon_Morning Star.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Pick.png]] || [[File:U7_item_weapon_Pick.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Pitchfork.png]] || [[File:U7_item_weapon_Pitchfork.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Poison Dagger.png]] || [[File:U7_item_weapon_Poison Dagger.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Rake.png]] || [[File:U7_item_weapon_Rake.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Scythe.png]] || [[File:U7_item_weapon_Scythe.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Shovel.png]] || [[File:U7_item_weapon_Shovel.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Speer.png]] || [[File:U7_item_weapon_Speer.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Sword of Defense.png]] || [[File:U7_item_weapon_Sword of Defense.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Sword.png]] || [[File:U7_item_weapon_Sword.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - SI - The Black Sword.png]] || [[File:U7_item_weapon_The Black Sword.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Throwing Axe.png]] || [[File:U7_item_weapon_Throwing Axe.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Two Handed Axe.png]] || [[File:U7_item_weapon_Two Handed Axe.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Two-handed Hammer.png]] || [[File:U7_item_weapon_Two-handed Hammer.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Two-handed Sword.png]] || [[File:U7_item_weapon_Two-handed Sword.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Whip.png]] || [[File:U7_item_weapon_Whip.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Awaken.png]] || [[File:U7_spell_Awaken.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Cause Fear.png]] || [[File:U7_spell_Cause Fear.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Charm.png]] || [[File:U7_spell_Charm.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Conjure.png]] || [[File:U7_spell_Conjure.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Curse Spell.png]] || [[File:U7_spell_Curse Spell.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Death Vortex.png]] || [[File:U7_spell_Death Vortex.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Destroy Trap.png]] || [[File:U7_spell_Destroy Trap.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Dispel Field.png]] || [[File:U7_spell_Dispel Field.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Great Douse.png]] || [[File:U7_spell_Great Douse.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Great Heal.png]] || [[File:U7_spell_Great Heal.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Great Light.png]] || [[File:U7_spell_Great Light.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Heal.png]] || [[File:U7_spell_Heal.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Invisibility.png]] || [[File:U7_spell_Invisibility.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Invisible All.png]] || [[File:U7_spell_Invisible All.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Light.png]] || [[File:U7_spell_Light.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Lighting.png]] || [[File:U7_spell_Lighting.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Locate.png]] || [[File:U7_spell_Locate.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Mass Cure.png]] || [[File:U7_spell_Mass Cure.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Mass Curse.png]] || [[File:U7_spell_Mass Curse.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Mass Death.png]] || [[File:U7_spell_Mass Death.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Mass Might.png]] || [[File:U7_spell_Mass Might.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Mass Sleep.png]] || [[File:U7_spell_Mass Sleep.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Protect All.png]] || [[File:U7_spell_Protect All.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Protection.png]] || [[File:U7_spell_Protection.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Restoration.png]] || [[File:U7_spell_Restoration.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Reveal.png]] || [[File:U7_spell_Reveal.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Time Stop.png]] || [[File:U7_spell_Time Stop.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Curse.png]] || [[File:U7_status_Curse.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Hungry.png]] || [[File:U7_status_Hungry.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Paralyse.png]] || [[File:U7_status_Paralyse.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Poison.png]] || [[File:U7_status_Poison.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Protect.png]] || [[File:U7_status_Protect.png]] | |||
|- | |||
| [[File:Ultima VII - Sleep.png]] || [[File:U7_status_Sleep.png]] | |||
|} | |||
{|{{prettytable|notwide=1|text center=1}} | |||
| [[File:U7 Rune of Honor machine.png]] || [[File:U7_shot_Machine RuneHonor.png]] | |||
|- | |||
| [[File:U7 Trinsic Cheat Room.png]] || [[File:U7_map_Trinsic cheat room.png]] | |||
|} | |||
=== [[Knights of Legend]] === | === [[Knights of Legend]] === | ||
GIANT WEAPONS: | GIANT WEAPONS: | ||
Line 607: | Line 957: | ||
!colspan=11| Other recurring companions | !colspan=11| Other recurring companions | ||
|- | |- | ||
|''' Gwenno '''|| 9 || NPC || NPC || NPC || NPC || {{yes}} || {{yes}} || | |''' Gwenno '''|| 9 || NPC || NPC || NPC || NPC || {{yes}} || {{yes}} || {{n/a|(ref.)}} || {{yes}} || NPC | ||
|- | |- | ||
|''' Sentri '''|| 7 || {{n/a|-}} || NPC || NPC || NPC || {{yes}} || {{yes}} || {{yes}} || {{n/a|-}} || {{n/a|(ref.)}} | |''' Sentri '''|| 7 || {{n/a|-}} || NPC || NPC || NPC || {{yes}} || {{yes}} || {{yes}} || {{n/a|-}} || {{n/a|(ref.)}} |