< User:Gorilli09 | sandbox
No edit summary Tags: Mobile edit Mobile web edit |
No edit summary |
||
Line 1: | Line 1: | ||
== == | |||
===Normal=== | |||
{|{{controlstable}} | |||
!Action | |||
!Keyboard & Mouse | |||
!Controller | |||
|- | |||
|{{desc}} Jump | |||
|{{kbd|Space}} | |||
|{{xbox|A}} | |||
|- | |||
|{{desc}} Crouch / Slide | |||
|{{kbd|C}} | |||
|{{xbox|B}} | |||
|- | |||
|{{desc}} Prone / Dive | |||
|{{kbd|X}} | |||
|{{xbox|B|hold}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|X}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|Y}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|LB}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|RB}} | |||
|- | |||
|{{desc}} Aim | |||
|{{mouse|r}} | |||
|{{xbox|LT}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|RT}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|L}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|R}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|up|dpad}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|down|dpad}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|left|dpad}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|right|dpad}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|View}} | |||
|} | |||
===Aiming=== | |||
{|{{controlstable}} | |||
!Action | |||
!Keyboard & Mouse | |||
!Controller | |||
|- | |||
|{{desc}} Fire | |||
|{{mouse|l}} | |||
|{{xbox|RT}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|A}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|B}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|X}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|Y}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|LB}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|RB}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|L}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|R}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|up|dpad}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|down|dpad}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|left|dpad}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|right|dpad}} | |||
|} | |||
===Mount=== | |||
{|{{controlstable}} | |||
!Action | |||
!Keyboard & Mouse | |||
!Controller | |||
|- | |||
|{{desc}} Mount Slow | |||
|{{kbd|S}} | |||
|{{xbox|down|lstick}} | |||
|- | |||
|{{desc}} Mount Forward | |||
|{{kbd|Space}} | |||
|{{xbox|A}} | |||
|- | |||
|{{desc}} Duck | |||
|{{kbd|C}} | |||
|{{xbox|B}} | |||
|- | |||
|{{desc}} Hide | |||
|{{kbd|C}}{{plus}}{{kbd|A}}/{{kbd|D}} | |||
|{{xbox|B}}{{plus}}{{xbox|left|lstick}}/{{xbox|right|lstick}} | |||
|- | |||
|{{desc}} Vault | |||
|{{kbd|C}}{{plus}}{{kbd|W}} | |||
|{{xbox|B}}{{plus}}{{xbox|up|lstick}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|X}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|Y}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|LB}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|RB}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|LT}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|RT}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|L}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|R}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|up|dpad}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|down|dpad}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|left|dpad}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|right|dpad}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|View}} | |||
|} | |||
===Vehicle=== | |||
{|{{controlstable}} | |||
!Action | |||
!Keyboard & Mouse | |||
!Controller | |||
|- | |||
|{{desc}} Accelerate | |||
|{{kbd|W}} | |||
|{{xbox|RT}} | |||
|- | |||
|{{desc}} Brake/Reverse | |||
|{{kbd|S}} | |||
|{{xbox|LT}} | |||
|- | |||
|{{desc}} Lean Forward | |||
|{{kbd|LShift}} | |||
|{{xbox|up|lstick}} | |||
|- | |||
|{{desc}} Lean Backward | |||
|{{kbd|LCtrl}} | |||
|{{xbox|down|lstick}} | |||
|- | |||
|{{desc}} Nitro | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|A}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|B}} | |||
|- | |||
|{{desc}} Handbrake | |||
|{{kbd|Space}} | |||
|{{xbox|X}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|Y}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|LB}} | |||
|- | |||
|{{desc}} Fire | |||
|{{mouse|l}} | |||
|{{xbox|RB}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|L}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|R}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|up|dpad}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|down|dpad}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|left|dpad}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|right|dpad}} | |||
|- | |||
|{{desc}} | |||
|{{kbd|}} | |||
|{{xbox|View}} | |||
|} | |||
== == | |||
{|{{controlstable}} | {|{{controlstable}} | ||
!PS1 | !PS1 |
Revision as of 23:28, 23 March 2024
Normal
Action | Keyboard & Mouse | Controller |
---|---|---|
Jump | Space | |
Crouch / Slide | C | |
Prone / Dive | X | |
Aim | ||
Aiming
Action | Keyboard & Mouse | Controller |
---|---|---|
Fire | ||
Mount
Action | Keyboard & Mouse | Controller |
---|---|---|
Mount Slow | S | |
Mount Forward | Space | |
Duck | C | |
Hide | C + A / D | +/ |
Vault | C + W | + |
Vehicle
Action | Keyboard & Mouse | Controller |
---|---|---|
Accelerate | W | |
Brake/Reverse | S | |
Lean Forward | LShift | |
Lean Backward | LCtrl | |
Nitro | ||
Handbrake | Space | |
Fire | ||
PS1 | Saturn | N64 | PC | Action |
---|---|---|---|---|
Jump | ||||
Action | ||||
/ | Crouch | |||
Reset Camera | ||||
Zoom In | ||||
Zoom Out | ||||
Look Left | ||||
Look Right |
PS1 | N64 | PC | DC | PS2 | NGC | Xbox | Action |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Jump | |||||||
Action | |||||||
/ | Crouch | ||||||
Reset Camera | |||||||
/ | / | / | / | Zoom In | |||
/ | / | / | / | Zoom Out | |||
/ | +/ | / | Look Left | ||||
/ | +/ | / | Look Right |
PS2 | Xbox | NGC | PC | PSP | Xbox 360 | Action |
---|---|---|---|---|---|---|
Jump | ||||||
Action | ||||||
Crouch | ||||||
Reset Camera | ||||||
/ | / | / | / | / | Zoom In | |
/ | / | / | / | / | Zoom Out | |
/ | / | / | Look Left | |||
/ | / | / | Look Right | |||
Map |
Wii | Wii-CC | Wii-NGC | PS2/PS3 | PC | PSP | Xbox 360 | Action |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Jump | |||||||
Action | |||||||
Crouch | |||||||
Reset Camera | |||||||
/ | / | / | / | / | Zoom In | ||
/ | / | / | / | / | Zoom Out | ||
/ | / | / | Look Left | ||||
/ | / | / | Look Right | ||||
Map |