Jump to navigation
Jump to search
Notmyhandle (talk | contribs) (cleanup) |
(Expanded Page) |
||
Line 11: | Line 11: | ||
| ||Oichi|| 48/54 || 73/83 || 90/98 || 4/5 || {{bp|Jigglypuff}}, {{bp|Wigglytuff}} | | ||Oichi|| 48/54 || 73/83 || 90/98 || 4/5 || {{bp|Jigglypuff}}, {{bp|Wigglytuff}} | ||
|- | |- | ||
| ||Hideyoshi|| 66/76/80 || 65/88/98 || 78/88/98 || 6/7/8 || | | ||Hideyoshi|| 66/76/80 || 65/88/98 || 78/88/98 || 6/7/8 || {{bp|Monferno}}, {{bp|Infernape}}, {{bp|Reshiram}} | ||
|- | |- | ||
| ||Motonori|| 69/79 || 65/100 || 86/96 || 7/8 || | | ||Motonori|| 69/79 || 65/100 || 86/96 || 7/8 || {{bp|Servine}}, {{bp|Serperior}} | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
||Motochika|| 82/90 || 81/92 || 81/91 || 6/7 || | ||Motochika|| 82/90 || 81/92 || 81/91 || 6/7 || {{bp|Dewott}}, {{bp|Samurott}} | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
||Ginchiyo|| 74/84 || 68/78 || 72/82 || 5/6 || {{bp| | ||Ginchiyo|| 74/84 || 68/78 || 72/82 || 5/6 || {{bp|Luxio}}, {{bp|Luxray}} | ||
|- | |||
| | |||
||Muneshige|| 84/94 || 68/78 || 73/83 || 6/7 || {{bp|Staravia}}, {{bp|Staraptor}} | |||
|- | |- | ||
| | | | ||
||Yoshihiro|| 90/98 || 63/73 || 62/72 || 6/7 || {{bp|Gurdurr}}, {{bp|Conkeldurr}} | ||Yoshihiro|| 90/98 || 63/73 || 62/72 || 6/7 || {{bp|Gurdurr}}, {{bp|Conkeldurr}} | ||
|- | |||
| | |||
||Yoshimoto|| 64/75 || 72/82 || 79/88 || 5/6 || {{bp|Pineco}}, {{bp|Forretress}} | |||
|- | |||
| | |||
||Shingen|| 82/92 || 96/100 || 86/96 || 7/8 || {{bp|Rhyperior}}, {{bp|Groundon}} | |||
|- | |||
| | |||
||Yukimura|| 87/95 || 78/84 || 80/90 || 6/7 || {{bp|Charmeleon}}, {{bp|Charizard}} | |||
|- | |||
| | |||
||Kunoichi|| 60/70 || 63/73 || 70/80 || 5/5 || {{bp|Sneasel}}, {{bp|Weavile}} | |||
|- | |||
| | |||
||Kenshin|| 90/99 || 66/76 || 81/91 || 7/8 || {{bp|Gallade}}, {{bp|Mewtwo}} | |||
|- | |||
| | |||
||Aya|| 39/49 || 71/81 || 75/86 || 5/6 || {{bp|Snorunt}}, {{bp|Frosslass}} | |||
|- | |||
| | |||
||Kanetsugu|| 65/75 || 88/97 || 79/89 || 7/7 || {{bp|Kadabra}}, {{bp|Alakazam}} | |||
|- | |||
| | |||
||Ujiyasu|| 80/90 || 78/94 || 84/94 || 7/8 || {{bp|Boldore}}, {{bp|Gigalith}} | |||
|- | |||
| | |||
||Kai|| 73/83 || 62/72 || 70/80 || 5/6 || {{bp|Darumaka}}, {{bp|Darmanitan}} | |||
|- | |||
| | |||
||Nene|| 65/75 || 78/84 || 75/85 || 5/6 || {{bp|Golbat}}, {{bp|Crobat}} | |||
|- | |||
| | |||
||Hanzo|| 87/94 || 77/88 || 62/72 || 5/6 || {{bp|Haunter}}, {{bp|Gengar}} | |||
|} | |} | ||
{{Footer Nav|game=Pokémon Conquest|prevpage=|nextpage=}} | {{Footer Nav|game=Pokémon Conquest|prevpage=|nextpage=}} |
Revision as of 23:01, 3 July 2012
Picture | Name | Strength | Intelligence | Appeal | Max Pokémon | Best Partner |
---|---|---|---|---|---|---|
Hero (M) | 65/75/80 | 60/70/85 | 65/80/100 | 4/6/8 | Eevee, Flareon, Vaporeon, Jolteon, Espeon, Umbreon, Leafeon, Glaceon, Arceus | |
Hero (F) | 65/75/80 | 60/70/85 | 65/80/100 | 4/6/8 | Eevee, Flareon, Vaporeon, Jolteon, Espeon, Umbreon, Leafeon, Glaceon, Arceus | |
Oichi | 48/54 | 73/83 | 90/98 | 4/5 | Jigglypuff, Wigglytuff | |
Hideyoshi | 66/76/80 | 65/88/98 | 78/88/98 | 6/7/8 | Monferno, Infernape, Reshiram | |
Motonori | 69/79 | 65/100 | 86/96 | 7/8 | Servine, Serperior | |
Motochika | 82/90 | 81/92 | 81/91 | 6/7 | Dewott, Samurott | |
Ginchiyo | 74/84 | 68/78 | 72/82 | 5/6 | Luxio, Luxray | |
Muneshige | 84/94 | 68/78 | 73/83 | 6/7 | Staravia, Staraptor | |
Yoshihiro | 90/98 | 63/73 | 62/72 | 6/7 | Gurdurr, Conkeldurr | |
Yoshimoto | 64/75 | 72/82 | 79/88 | 5/6 | Pineco, Forretress | |
Shingen | 82/92 | 96/100 | 86/96 | 7/8 | Rhyperior, Groundon | |
Yukimura | 87/95 | 78/84 | 80/90 | 6/7 | Charmeleon, Charizard | |
Kunoichi | 60/70 | 63/73 | 70/80 | 5/5 | Sneasel, Weavile | |
Kenshin | 90/99 | 66/76 | 81/91 | 7/8 | Gallade, Mewtwo | |
Aya | 39/49 | 71/81 | 75/86 | 5/6 | Snorunt, Frosslass | |
Kanetsugu | 65/75 | 88/97 | 79/89 | 7/7 | Kadabra, Alakazam | |
Ujiyasu | 80/90 | 78/94 | 84/94 | 7/8 | Boldore, Gigalith | |
Kai | 73/83 | 62/72 | 70/80 | 5/6 | Darumaka, Darmanitan | |
Nene | 65/75 | 78/84 | 75/85 | 5/6 | Golbat, Crobat | |
Hanzo | 87/94 | 77/88 | 62/72 | 5/6 | Haunter, Gengar |