14,774
edits
(→Chronological table: added one missing game) |
|||
Line 50: | Line 50: | ||
|- | |- | ||
| 1988 || '''Devil Castle Dracula || [[Haunted Castle]] || Arcade | | 1988 || '''Devil Castle Dracula || [[Haunted Castle]] || Arcade | ||
|- | |- | ||
| 1989 || '''Legend of Dracula 1 || [[Castlevania: the Adventure]] || GB/GBC | | 1989 || '''Legend of Dracula 1 || [[Castlevania: the Adventure]] || GB/GBC | ||
|- | |- | ||
| 1991 || '''Legend of Dracula 2 || [[Castlevania II: Belmont's Revenge]] || GB/GBC | | 1991 || '''Legend of Dracula 2 || [[Castlevania II: Belmont's Revenge]] || GB/GBC | ||
|- | |||
| 1991 || '''Devil Castle Dracula || [[Castlevania IV|Super Castlevania 4]] || SNES | |||
|- | |- | ||
| 1993 || '''Devil Castle Dracula X68000 || [[Castlevania Chronicles]] || X68000, PS1 | | 1993 || '''Devil Castle Dracula X68000 || [[Castlevania Chronicles]] || X68000, PS1 | ||
|- | |- | ||
| 1993 || '''[[Demon Castle Dracula X: Rondo of Blood|Devil Castle Dracula X: Rondo of Blood]] || | | 1993 || '''[[Demon Castle Dracula X: Rondo of Blood|Devil Castle Dracula X: Rondo of Blood]] || [[Castlevania: The Dracula X Chronicles]] || PC-Engine, PSP | ||
|- | |- | ||
| 1995 || '''Devil Castle Dracula XX || [[Castlevania: Dracula X]] <br> Castlevania: Vampire's Kiss || SNES | | 1995 || '''Devil Castle Dracula XX || [[Castlevania: Dracula X]] <br> Castlevania: Vampire's Kiss || SNES |