< BioShock
(most controls) |
m (switch controls) |
||
(4 intermediate revisions by 3 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
{{Header Nav|game=BioShock}} | {{Header Nav|game=BioShock}} | ||
{|{{ | {|{{controlstable}} | ||
! PC || Xbox 360 || PlayStation 3 || Action | ! PC || Xbox 360 || PlayStation 3 || Switch || Action | ||
|- | |- | ||
| {{kbd|W}} {{kbd|A}} {{kbd|S}} {{kbd|D}} | |||
| {{xbox|Neutral|Lstick}} | |||
| {{psx|Neutral|Lstick}} | |||
| Move character | | {{switch|Neutral|Lstick}} | ||
| {{desc}} Move character | |||
|- | |- | ||
| {{Mouse}} | |||
| {{xbox|Neutral|Rstick}} | |||
| {{psx|Neutral|Rstick}} | |||
| Look | | {{switch|Neutral|Rstick}} | ||
| {{desc}} Look | |||
|- | |- | ||
| {{kbd|Space}} | |||
| {{xbox|Y}} | |||
| {{psx|T}} | |||
| Jump | | {{switch|X}} | ||
| {{desc}} Jump | |||
|- | |- | ||
| {{kbd|C}} | |||
| {{xbox|L}} | |||
| {{psx|L3}} | |||
| Crouch | | {{switch|press|Lstick}} | ||
| {{desc}} Crouch | |||
|- | |- | ||
| rowspan="2" | {{Mouse|l}} | |||
| {{xbox|RT}} | |||
| {{psx|R2}} | |||
| Fire weapon | | {{switch|ZR}} | ||
| {{desc}} Fire weapon | |||
|- | |- | ||
| {{xbox|LT}} | |||
| {{psx|L2}} | |||
| Fire Plasmid | | {{switch|ZL}} | ||
| {{desc}} Fire Plasmid | |||
|- | |- | ||
| {{Mouse|r}} | |||
| {{n/a}} | |||
| {{n/a}} | |||
| Toggle Weapon/Plasmid | | {{n/a}} | ||
| {{desc}} Toggle Weapon/Plasmid | |||
|- | |- | ||
| rowspan="2" | {{Mouse|wheelup}} | |||
| {{xbox|RB}} | |||
| {{psx|R1}} | |||
| Next Weapon | | {{switch|R}} | ||
| {{desc}} Next Weapon | |||
|- | |- | ||
| {{xbox|LB}} | |||
| {{psx|L1}} | |||
| Next Plasmid | | {{switch|L}} | ||
| {{desc}} Next Plasmid | |||
|- | |- | ||
| {{Mouse|wheeldown}} | |||
| {{n/a}} | |||
| {{n/a}} | |||
| Previous Weapon | | {{n/a}} | ||
| {{desc}} Previous Weapon/Plasmid | |||
|- | |- | ||
| {{kbd|R}} | |||
| {{xbox|X}} | |||
| | | {{psx|S}} | ||
| {{switch|Y}} | |||
| {{desc}} Reload weapon / refill EVE | |||
|- | |- | ||
| {{kbd|F}} | |||
| {{xbox|B}} | |||
| {{psx|C}} | |||
| | | {{switch|B}} | ||
| {{desc}} Use first aid kit | |||
|- | |- | ||
| {{kbd|Q}} {{kbd|B}} | |||
| {{xbox|Neutral|Dpad}} | |||
| {{psx|Neutral|Dpad}} | |||
| | | {{switch|Neutral|Dpad}} | ||
| {{desc}} Change Ammo | |||
|- | |- | ||
| {{kbd|E}} | |||
| {{xbox|A}} | |||
| {{psx|X}} | |||
| | | {{switch|A}} | ||
| {{desc}} Interact | |||
|- | |- | ||
| {{kbd|E}} | |||
| {{xbox|X}} | |||
| {{psx|S}} | |||
| | | {{switch|Y}} | ||
| {{desc}} Hack | |||
|- | |- | ||
| {{kbd|T}} | |||
| {{xbox|A|hold}} | |||
| | | {{psx|X|Hold}} | ||
| Hold {{switch|A}} | |||
| {{desc}} Play audio diary | |||
|- | |- | ||
| | |||
| | |||
| | | | ||
| {{switch|Minus}} | |||
| {{desc}} Status menu | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| {{switch|Plus}} | |||
| {{desc}} Pause | |||
|} | |} | ||
{{Footer Nav|game=BioShock|prevpage=|nextpage=Items}} | {{Footer Nav|game=BioShock|prevpage=Gameplay|nextpage=Items}} |