Jump to navigation
Jump to search
(split from Dark Law: Meaning of Death/Walkthrough) |
(cleanup) |
||
Line 1: | Line 1: | ||
{{Header Nav|game=Dark Law: Meaning of Death}} | {{Header Nav|game=Dark Law: Meaning of Death}} | ||
{| | {| {{prettytable|sortable=1}} | ||
! Name !! Price !! Def. !! Weight!! Type | ! Name !! Price !! Def. !! Weight!! Type | ||
|- | |- | ||
| | | Black Mail || 95 || 11 || 4 || Plate | ||
|- | |||
| Breast Mail || 80 || 7 || 2 || Plate | |||
|- | |||
| Brigandine || 72 || 6 || 2 || Plate | |||
|- | |||
| Buckler || 30 || 2 || 0 || Shield | |||
|- | |- | ||
| Chain Suit || 14 || 2 || 0 || Under-armor | | Chain Suit || 14 || 2 || 0 || Under-armor | ||
|- | |||
| Chainmail || 58 || 5 || 2 || Armor | |||
|- | |- | ||
| Cotton Robe || 6 || 1 || 0 || Armor | | Cotton Robe || 6 || 1 || 0 || Armor | ||
|- | |- | ||
| | | Hinomoto Plate || 105 || 9 || 3 || Plate | ||
|- | |- | ||
| | | Knight's Mail || 110 || 10 || 2 || Plate | ||
|- | |- | ||
| | | Knight's Shield || 94 || 7 || 2 || Shield+ | ||
|- | |- | ||
| | | Large Shield || 70 || 4 || 1 || Shield | ||
|- | |- | ||
| | | Leather Armour || 30 || 2 || 0 || Armor | ||
|- | |- | ||
| | | Leather Shield || 16 || 1 || 0 || Shield | ||
|- | |- | ||
| | | Leather Suit || 8 || 1 || 0 || Under-armor | ||
|- | |- | ||
| Plate Mail || 96 || 8 || 3 || Plate | | Plate Mail || 96 || 8 || 3 || Plate | ||
|- | |- | ||
| | | Ringmail || 38 || 3 || 1 || Armor | ||
|- | |||
| Scale Mail || 50 || 4 || 1 || Armor | |||
|- | |||
| Silk Robe || 20 || 2 || 0 || Armor | |||
|- | |- | ||
| Silver Plate || 120 || 8 || 3 || Plate | | Silver Plate || 120 || 8 || 3 || Plate | ||
|- | |- | ||
| Silver Robe || 100 || 6 || 0 || Armor | | Silver Robe || 100 || 6 || 0 || Armor | ||
|- | |- | ||
| Small Shield || 50 || 3 || 1 || Shield | | Small Shield || 50 || 3 || 1 || Shield | ||
|- | |- | ||
| Tower Shield || 85 || 6 || 2 || Shield+ | | Tower Shield || 85 || 6 || 2 || Shield+ | ||
|- | |- | ||
| Veil Shield || 100 || 8 || 3 || Shield+ | | Veil Shield || 100 || 8 || 3 || Shield+ | ||
|} | |} | ||
{{Footer Nav|game=Dark Law: Meaning of Death|prevpage=Weapons|nextpage=Items}} |
Latest revision as of 23:50, 29 December 2008
Name | Price | Def. | Weight | Type |
---|---|---|---|---|
Black Mail | 95 | 11 | 4 | Plate |
Breast Mail | 80 | 7 | 2 | Plate |
Brigandine | 72 | 6 | 2 | Plate |
Buckler | 30 | 2 | 0 | Shield |
Chain Suit | 14 | 2 | 0 | Under-armor |
Chainmail | 58 | 5 | 2 | Armor |
Cotton Robe | 6 | 1 | 0 | Armor |
Hinomoto Plate | 105 | 9 | 3 | Plate |
Knight's Mail | 110 | 10 | 2 | Plate |
Knight's Shield | 94 | 7 | 2 | Shield+ |
Large Shield | 70 | 4 | 1 | Shield |
Leather Armour | 30 | 2 | 0 | Armor |
Leather Shield | 16 | 1 | 0 | Shield |
Leather Suit | 8 | 1 | 0 | Under-armor |
Plate Mail | 96 | 8 | 3 | Plate |
Ringmail | 38 | 3 | 1 | Armor |
Scale Mail | 50 | 4 | 1 | Armor |
Silk Robe | 20 | 2 | 0 | Armor |
Silver Plate | 120 | 8 | 3 | Plate |
Silver Robe | 100 | 6 | 0 | Armor |
Small Shield | 50 | 3 | 1 | Shield |
Tower Shield | 85 | 6 | 2 | Shield+ |
Veil Shield | 100 | 8 | 3 | Shield+ |