7,831
edits
(added footer) |
(some missing monster names found on the Rages page) |
||
Line 1: | Line 1: | ||
{{stub| | {{needimage}} | ||
{{stub|could use some locations and info}} | |||
{{Header Nav|game=Final Fantasy VI}} | {{Header Nav|game=Final Fantasy VI}} | ||
{|{{prettytable}} | {|{{prettytable}} | ||
!Name!!Location!!Info!!Collectable Rage | !Name!!Location!!Info!!Collectable [[Final Fantasy VI/Rages|Rage]] | ||
|- | |||
|1st Class|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Abolisher|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Actaneon|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Adamanchyt|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Allosaurus|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Allo Ver|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Anemone|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Anguiform|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Apokryphos|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Apparite|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Aquila|| || ||{{yes}} | |||
|- | |- | ||
|Areneid|| || ||{{yes}} | |Areneid|| || ||{{yes}} | ||
|- | |||
|Aspik|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Balloon|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Barb-e|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Baskervor|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Beakor|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Behemoth|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Black Drgn|| || ||{{yes}} | |||
|- | |- | ||
|Bleary|| || ||{{yes}} | |Bleary|| || ||{{yes}} | ||
|- | |||
|Bloompire|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Bogy|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Bomb|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Borras|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Bounty Man|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Boxed Set|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Brachosaur|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Brainpan|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Brawler|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Brontaur|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Buffalax|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Bug|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Cactrot|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Cephaler|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Ceritops|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Chaos Drgn|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Chaser|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Chicken Lip|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Chimera|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Cirpius|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Cluck|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Coelecite|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Commander|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Commando|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Covert|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Crasshoppr|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Crawler|| || ||{{yes}} | |||
|- | |- | ||
|Crawly|| || ||{{yes}} | |Crawly|| || ||{{yes}} | ||
|- | |||
|Critic|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Cruller|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Crusher|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Dahling|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Dante|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Dark Force|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Dark Side|| || ||{{yes}} | |||
|- | |- | ||
|Dark Wind|| || ||{{yes}} | |Dark Wind|| || ||{{yes}} | ||
|- | |||
|Deep Eye|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Delta Bug|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Didalos|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Displayer|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Doberman|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Doom Drgn|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Dragon|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Drop|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Dueller|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|EarthGuard|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Eland|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Enuo|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Evil Oscar|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Exocite|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Exoray|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Fidor|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Figaliz|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Flan|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Fortis|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|FossilFang|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Gabbledegak|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Garm|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Geckorex|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|General|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Ghost|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Gigan Toad|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Gigantos|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Gilomantis|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|GloomShell|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Gobbler|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Goblin|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Gold Bear|| || ||{{yes}} | |||
|- | |- | ||
|GreaseMonk|| || ||{{yes}} | |GreaseMonk|| || ||{{yes}} | ||
|- | |||
|Grenade|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Gt Behemoth|| || ||{{yes}} | |||
|- | |- | ||
|Guard|| || ||{{yes}} | |Guard|| || ||{{yes}} | ||
|- | |||
|HadesGigas|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Harpiai|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Harpy|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Harvester|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Hazer|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Heavy Armor|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Hemophyte|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|HermitCrab|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Hipocampus|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Hoover|| || ||{{yes}} | |||
|- | |- | ||
|Hornet|| || ||{{yes}} | |Hornet|| || ||{{yes}} | ||
|- | |||
|Humpty|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Ing|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Innoc|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Insecare|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Intangir|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Io|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Iron Fist|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|IronHitman|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Joker|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Junk|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Karkass|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Kiwok|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Land Worm|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Latimeria|| || ||{{yes}} | |||
|- | |- | ||
|Leafer|| || ||{{yes}} | |Leafer|| || ||{{yes}} | ||
|- | |||
|Lethal Wpn|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Lich|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Lizard|| || ||{{yes}} | |||
|- | |- | ||
|Lobo|| || ||{{yes}} | |Lobo|| || ||{{yes}} | ||
|- | |||
|- | |||
|Lunaris|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Luridan|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Madam|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Mad Oscar|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Magic Urn|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Mag Roader (purple)|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Mag Roader (red)|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Mag Roader (yellow)|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Mag Roader (brown)|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Maliga|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Mandrake|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Mantodea|| || ||{{yes}} | |||
|- | |- | ||
|Marshal|| || ||{{yes}} | |Marshal|| || ||{{yes}} | ||
|- | |||
|Mesosaur|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Mind Candy|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Misfit|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Mover|| || ||{{yes}} | |||
|- | |- | ||
|M-TekArmor|| || ||{{yes}} | |M-TekArmor|| || ||{{yes}} | ||
|- | |||
|Muus|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Nastidon|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Nautiloid|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|NeckHunter|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Necromancer|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Nightshade|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Ninja|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Nohrabbit|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Ogor|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Opinicus|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Orog|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Osprey|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Osteosaur|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Outsider|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Over Grunk|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Over Mind|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Pan Dora|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Parasite|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Parasoul|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Peepers|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Phase|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Pipsqueak|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|PlutoArmor|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Pm Stalker|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Poplium|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Poppers|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|PowerDemon|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Primordite|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|ProtoArmor|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Prussian|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Psychot|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Pterodon|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Pug|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Punisher|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Rain Man|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Ralph|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Reach Frog|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Red Fang|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Red Wolf|| || ||{{yes}} | |||
|- | |- | ||
|Repo Man|| || ||{{yes}} | |Repo Man|| || ||{{yes}} | ||
|- | |||
|Retainer|| || ||{{yes}} | |||
|- | |- | ||
|Rhinotaur|| || ||{{yes}} | |Rhinotaur|| || ||{{yes}} | ||
|- | |||
|Rhinox|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Rhobite|| || ||{{yes}} | |||
|- | |- | ||
|Rhodex|| || ||{{yes}} | |Rhodex|| || ||{{yes}} | ||
|- | |||
|Rhodox|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Rhyos|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Rider|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Rinn|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Samurai|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Sand Horse|| || ||{{yes}} | |||
|- | |- | ||
|Sand Ray|| || ||{{yes}} | |Sand Ray|| || ||{{yes}} | ||
|- | |||
|Scorpion|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Scrapper|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Scullion|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Sea Flower|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Sewer Rat|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Sky Armor|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Sky Base|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Sky Cap|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Slam Dancer|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Slatter|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Slurm|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Soldier|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Soul Dancer|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Spectre|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Spek Tor|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Sp Forces|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Spit Fire|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Sprinter|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Steroidite|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Still Life|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Stray Cat|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Suriander|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Tap Dancer|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Telstar|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Templar|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Test Rider|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Toe Cutter|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Tomb Thumb|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Trapper|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Trilium|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Trilobiter|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Trixter|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Trooper|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|TumbleWeed|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Tusker|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Tyranosaur|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Uroburos|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Ursus|| || ||{{yes}} | |||
|- | |- | ||
|Vaporite|| || ||{{yes}} | |Vaporite|| || ||{{yes}} | ||
|- | |||
|Vectagoyle|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Vectaur|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Vector Pup|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Vermin|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Veteran|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Vindr|| || ||{{yes}} | |||
|- | |- | ||
|Vommamoth|| || ||{{yes}} | |Vommamoth|| || ||{{yes}} | ||
|- | |||
|Vulture|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Warlock|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Wart Puck|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|WeedFeeder|| || ||{{yes}} | |||
|- | |- | ||
|Welk|| || ||{{no}} | |Welk|| || ||{{no}} | ||
|- | |- | ||
|Were-Rat|| || ||{{yes}} | |Were-Rat|| || ||{{yes}} | ||
|- | |||
|Whisper|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Wild Cat|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Wild Rat|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Wirey Drgn|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Wizard|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Woolly|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Wyvern|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|Zombone|| || ||{{yes}} | |||
|- | |||
|ZoneEater|| || ||{{yes}} | |||
|} | |} | ||
{{Footer Nav|game=Final Fantasy VI|prevpage=Armor|nextpage=Timeline}} | {{Footer Nav|game=Final Fantasy VI|prevpage=Armor|nextpage=Timeline}} |