Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 337: | Line 337: | ||
| Tom Nook's Shop | | Tom Nook's Shop | ||
|} | |} | ||
==Stereo Systems== | |||
{| {{prettytable|sortable=1}} | |||
|- | |||
! Name | |||
! Price (Bells) | |||
! Sell Price (Bells) | |||
! Type | |||
! Available From | |||
|- | |||
| CD Player | |||
| 1,600 | |||
| 400 | |||
| Music Player | |||
| Tom Nook's Shop | |||
|- | |||
| Dice Stereo | |||
| ?? | |||
| ?? | |||
| Music Player | |||
| Redd's Tent | |||
|- | |||
| Gold Stereo | |||
| 2,640 | |||
| ?? | |||
| Music Player | |||
| Tom Nook's Shop | |||
|- | |||
| Hi-Fi Stereo | |||
| 24,000 | |||
| 6,000 | |||
| Music Player | |||
| Lottery | |||
|- | |||
| High-End Stereo | |||
| ?? | |||
| ?? | |||
| Music Player | |||
| Redd's Tent | |||
|- | |||
| Jukebox | |||
| 3,850 | |||
| ?? | |||
| Music Player | |||
| Lottery | |||
|- | |||
| Lovely Stereo | |||
| ?? | |||
| ?? | |||
| Music Player | |||
| Redd's Tent | |||
|- | |||
| Phonograph | |||
| 1,840 | |||
| ?? | |||
| Music Player | |||
| Tom Nook's Shop | |||
|- | |||
| Red Boom Box | |||
| 1,500 | |||
| 375 | |||
| Music Player | |||
| Tom Nook's Shop | |||
|- | |||
| Reel-To-Reel | |||
| 2,000 | |||
| 500 | |||
| Music Player | |||
| Tom Nook's Shop | |||
|- | |||
| Retro Stereo | |||
| 2,160 | |||
| ?? | |||
| Music Player | |||
| Tom Nook's Shop | |||
|- | |||
| Tape Deck | |||
| 700 | |||
| ?? | |||
| Music Player | |||
| Tom Nook's Shop | |||
|- | |||
| Turntable | |||
| ?? | |||
| ?? | |||
| Music Player | |||
| Redd's Tent | |||
|- | |||
| White Boom Box | |||
| 1,500 | |||
| 375 | |||
| Music Player | |||
| Tom Nook's Shop | |||
|} | |||
{{Footer Nav|game=Animal Crossing|prevpage=|nextpage=}} | {{Footer Nav|game=Animal Crossing|prevpage=|nextpage=}} |
Revision as of 01:04, 11 April 2014
House Plants
Name | Price (Bells) | Sell Price (Bells) | Type | Available From |
---|---|---|---|---|
Aloe | 1,200 | 300 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Bromeliaceae | 1,300 | 325 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Caladium | 1,300 | 325 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Coconut Palm | 1,200 | 300 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Corn Plant | 1,300 | 325 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Croton | 1,300 | 325 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Dracaena | 5,000 | 500 | Decorative | Lottery |
Fan Palm | 1,300 | 325 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Lady Palm | 1,200 | 300 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Pachria | 1,200 | 300 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Pothos | 1,300 | 325 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Rubber Tree | 1,300 | 325 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Snake Plant | 1,200 | 300 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Weeping Fig | 1,200 | 300 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Household Items
Name | Price (Bells) | Sell Price (Bells) | Type | Available From |
---|---|---|---|---|
Barber's Pole | 1,600 | 400 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Barrel | 800 | 200 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Billard Table | 1,800 | 450 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Birdcage | 1,700 | 425 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Bus Stop | 820 | ?? | Decorative | Tom Nook's Shop |
Chess Table | 2,200 | 550 | Surface | Tom Nook's Shop |
Computer | ?? | ?? | Decorative | Redd's Tent |
Elephant Slide | 1,200 | 300 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Executive Toy | 1,100 | 275 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Extinguisher | 1,300 | 325 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Fan | 1,200 | 300 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Garbage Can | 500 | 125 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Glass-Top Table | 2,200 | 550 | Surface | Tom Nook's Shop |
Hinaningyo | ?? | ?? | Decorative | Redd's Tent |
Keg | 800 | 200 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Mochi Pestle | 1,400 | 350 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Nook's Portrait | 480 | ?? | Picture | Lottery |
Orange Box | 80 | ?? | Surface | Tom Nook's Shop |
Pineapple Bed | 1,990 | ?? | Bed | Tom Nook's Shop |
Potbelly Stove | 2,000 | 500 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Radiator | 2,380 | ?? | Decorative | Tom Nook's Shop |
Refrigerator | 1,200 | 300 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Retro TV | 1,600 | 400 | Television | Tom Nook's Shop |
Samurai Suit | 4,500 | ?? | Decorative | Lottery |
Scale | 1,200 | 300 | ?? | Tom Nook's Shop |
Sewing Machine | 1,350 | ?? | Decorative | Tom Nook's Shop |
Slot Machine | 777 | ?? | Decorative | Tom Nook's Shop |
Space Heater | 1,700 | 425 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Stove | 1,980 | ?? | Decorative | Tom Nook's Shop |
Super Toilet | ?? | ?? | Seating | Redd's Tent |
Table Tennis | 1,800 | 450 | ?? | Tom Nook's Shop |
Tanabata Palm | ?? | ?? | Decorative | Redd's Tent |
Tea Set | 300 | 75 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Toilet | 1,800 | 450 | Seating | Tom Nook's Shop |
Train Set | 1,600 | 400 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Trash Bin | 500 | 125 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Water Bird | 1,400 | 350 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Wide-Screen TV | ?? | 550 | Television | Redd's Tent |
Wobbelina | 700 | 175 | Decorative | Tom Nook's Shop |
Stereo Systems
Name | Price (Bells) | Sell Price (Bells) | Type | Available From |
---|---|---|---|---|
CD Player | 1,600 | 400 | Music Player | Tom Nook's Shop |
Dice Stereo | ?? | ?? | Music Player | Redd's Tent |
Gold Stereo | 2,640 | ?? | Music Player | Tom Nook's Shop |
Hi-Fi Stereo | 24,000 | 6,000 | Music Player | Lottery |
High-End Stereo | ?? | ?? | Music Player | Redd's Tent |
Jukebox | 3,850 | ?? | Music Player | Lottery |
Lovely Stereo | ?? | ?? | Music Player | Redd's Tent |
Phonograph | 1,840 | ?? | Music Player | Tom Nook's Shop |
Red Boom Box | 1,500 | 375 | Music Player | Tom Nook's Shop |
Reel-To-Reel | 2,000 | 500 | Music Player | Tom Nook's Shop |
Retro Stereo | 2,160 | ?? | Music Player | Tom Nook's Shop |
Tape Deck | 700 | ?? | Music Player | Tom Nook's Shop |
Turntable | ?? | ?? | Music Player | Redd's Tent |
White Boom Box | 1,500 | 375 | Music Player | Tom Nook's Shop |